Home Gossip Grammy 2019: ecco tutti i vincitori

Grammy 2019: ecco tutti i vincitori

7
0
Condividi

La presunta lista dei vincitori dei Grammy Awards 2019 finita on line 2 settimane fa era un fake, adesso abbiamo la conferma.
La vera regina della serata è stata Lady Gaga, che dopo essere salita sul palco con Michelle Obama ed essersi esibita con Shallow (qui trovate tutte le performance), si è portata a casa anche 3 Grammy.

 

La lista completa dei vincitori dei Grammy 2019.

 

Record Of The Year:
“I Like It” — Cardi B, Bad Bunny & J Balvin
“The Joke” — Brandi Carlile
“This Is America” — Childish Gambino – WINNER
“God’s Plan” — Drake
“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper
“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA
“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage
“The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey

Album Of The Year:
“Invasion Of Privacy” — Cardi B
“By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile
“Scorpion” — Drake
“H.E.R.” — H.E.R.
“Beerbongs & Bentleys” — Post Malone
“Dirty Computer” — Janelle Monáe
“Golden Hour” — Kacey Musgraves – WINNER
“Black Panther: The Album, Music From And Inspired By” (Various Artists)

Song Of The Year:
“All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai)
“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)
“In My Blood” — Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes)
“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)
“The Middle” — Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael
Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey)
“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)
“This Is America” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) – WINNER

Best New Artist
Chloe x Halle
Luke Combs
Greta Van Fleet
H.E.R.
Dua Lipa – WINNER
Margo Price
Bebe Rexha
Jorja Smith

Best Pop Solo Performance:
“Colors” — Beck
“Havana (Live)” — Camila Cabello
“God Is A Woman” — Ariana Grande
“Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga – WINNER
“Better Now” — Post Malone

Best Pop Duo/Group Performance:

“Fall In Line” — Christina Aguilera Featuring Demi Lovato
“Don’t Go Breaking My Heart” — Backstreet Boys
“‘S Wonderful” — Tony Bennett & Diana Krall
“Shallow” — Lady Gaga & Bradley Cooper – WINNER
“Girls I Like You” — Maroon 5 Featuring Cardi B
“Say Something” — Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton
“The Middle” — Zedd, Maren Morris & Grey

Best Traditional Pop Vocal Album:

“Love Is Here To Stay” —Tony Bennett & Diana Krall
“My Way” — Willie Nelson – WINNER
“Nat “King” Cole & Me” — Gregory Porter
“Standards (DELUXE)” — Seal
“THE MUSIC…THE MEM’RIES…THE MAGIC!” — Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album:
“Camila” — Camila Cabello
“Meaning Of Life” — Kelly Clarkson
“Sweetener” — Ariana Grande – WINNER
“Shawn Mendes” — Shawn Mendes
“Beautiful Trauma” — P!nk
“Reputation” — Taylor Swift

Best Dance Recording:
“Northern Soul” — Above & Beyond Featuring Richard Bedford
“Ultimatum” — Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara)
“Losing It” — Fisher
“Electricity” — Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson – WINNER
“Ghost Voices” — Virtual Self

Best Dance/Electronic Album:

“Singularity” —Jon Hopkins
“Woman Worldwide” — Justice – WINNER
“Treehouse” — Sofi Tukker
“Oil of Every Pearl’s Un-Insides” — SOPHIE
“Lune Rouge” — TOKiMONSTA

Best Contemporary Instrumental Album:

“The Emancipation Procrastination” — Christian Scott aTunde Adjuah
“Steve Gadd Band” — Steve Gadd Band – WINNER
“Modern Lore” — Julian Lage
“Laid Black” — Marcus Miller
“Protocol 4” — Simon Phillips

Best Rock Performance:

“Four Out Of Five” —Arctic Monkeys
“When Bad Does Good” — Chris Cornell – WINNER
“Made An America” — The Fever 333
“Highway Tune” — Greta Van Fleet
“Uncomfortable” — Halestorm

Best Metal Performance:

“Condemned To The Gallows “— Between The Buried And Me
“Honeycomb” — Deafheaven
“Electric Messiah” — High On Fire – WINNER
“Betrayer” — Trivium
“On My Teeth — Underoath

Best Rock Song:

“Black Smoke Rising” — Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet)
“Jumpsuit” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
“MANTRA” — Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)
“Masseduction” — Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent) – WINNER
“Rats” — Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost)

Best Rock Album:

“Rainier Fog” — Alice In Chains
“M A N I A” — Fall Out Boy
“Prequelle — Ghost
“From The Fires” — Greta Van Fleet – WINNER
“Pacific Daydream” — Weezer

Best Alternative Music Album:

“Tranquility Base Hotel + Casino” —Arctic Monkeys
“Colors” — Beck – WINNER
“Utopia” — Björk
“American Utopia” — David Byrne
“Masseduction” — St. Vincent

Best R&B Performance:

“Long As I Live” — Toni Braxton
“Summer” — The Carters
“Y O Y” — Lalah Hathaway
“Best Part” — H.E.R. Featuring Daniel Caesar – WINNER
“First Began” — PJ Morton

Best Traditional R&B Performance:

“Bet Ain’t Worth The Hand” — Leon Bridges- WINNER (TIE)
“Don’t Fall Apart On Me Tonight” — Bettye LaVette
“Honest” — MAJOR.
“How Deep Is Your Love” — PJ Morton Featuring Yebba- WINNER (TIE)
“Made For Love” — Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway

Best R&B Song:

“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) – WINNER
“Come Through And Chill” — Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi)
“Feels Like Summer” — Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
“Focus” — Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.)
“Long As I Live” — Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)

Best Urban Contemporary Album:

“Everything Is Love” — The Carters – WINNER
“The Kids Are Alright “— Chloe x Halle
“Chris Dave And The Drumhedz” — Chris Dave And The Drumhedz
“War & Leisure” — Miguel
“Ventriloquism” — Meshell Ndegeocello

Best R&B Album:

“Sex & Cigarettes” — Toni Braxton
“Good Thing” — Leon Bridges
“Honestly” — Lalah Hathaway
“H.E.R.” — H.E.R. – WINNER
“Gumbo Unplugged (Live)” — PJ Morton

Best Rap Performance:

“Be Careful” — Cardi B
“Nice For What” — Drake
“King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake – WINNER (TIE)
“Bubblin” — Anderson .Paak – – WINNER (TIE)
“Sicko Mode” — Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee

Best Rap/Sung Performance:

“Like I Do” — Christina Aguilera Featuring Goldlink
“Pretty Little Fears” — 6LACK Featuring J. Cole
“This Is America” — Childish Gambino – WINNER
“All The Stars” — Kendrick Lamar & SZA
“Rockstar” — Post Malone Featuring 21 Savage

Best Rap Song:

“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) – WINNER
“King’s Dead” — Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake)
“Lucky You” — R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas)
“Sicko Mode” — Khalif Brown, Rogét Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee)
“Win” — K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock)

Best Rap Album:

“Invasion Of Privacy” — Cardi B – WINNER
“Swimming” — Mac Miller
“Victory Lap” — Nipsey Hussle
“Daytona” — Pusha T
“Astroworld” — Travis Scott

Best Country Solo Performance:

“Wouldn’t It Be Great?” — Loretta Lynn
“Mona Lisas And Mad Hatters” — Maren Morris
“Butterflies” — Kacey Musgraves – WINNER
“Millionaire” — Chris Stapleton
“Parallel Line” — Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance:

“Shoot Me Straight” — Brothers Osborne
“Tequila” — Dan + Shay – WINNER
” When Someone Stops Loving You” — Little Big Town
“Dear Hate” — Maren Morris Featuring Vince Gill
“Meant To Be” — Bebe Rexha & Florida Georgia Line

Best Country Song:

“Break Up In The End” — Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell)
“Dear Hate” — Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris,
Songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill)
“I Lived It” — Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben
Hayslip, songwriters (Blake Shelton)
“Space Cowboy” — Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves,
songwriters (Kacey Musgraves) – WINNER
“Tequila” — Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay)
“When Someone Stops Loving You” — Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town)

Best Country Album:

“Unapologetically” — Kelsea Ballerini
“Port Saint Joe” — Brothers Osborne
“Girl Going Nowhere” — Ashley McBryde
“Golden Hour” — Kacey Musgraves – WINNER
“From A Room: Volume 2” — Chris Stapleton

Best New Age Album:

“Hiraeth” — Lisa Gerrard & David Kuckhemann
“Beloved” — Snatam Kaur
“Opium Moon” — Opium Moon – WINNER
“Molecules Of Motion” — Steve Roach
“Moku Maluhia – Peaceful Island” — Jim Kimo West

Best Improvised Jazz Solo:

“Some Of That Sunshine” — Regina Carter, soloist
“Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist – WINNER
“We See” — Fred Hersch, soloists
“De-dah” — Brad Mehldau, soloist
“Cadenas” — Miguel Zenón, soloist

Best Jazz Vocal Album:

“My Mood Is You” — Freddy Cole
“The Questions” — Kurt Elling
“The Subject Tonight Is Love” — Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace
“If You Really Want” — Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince Mendoza
“The Window” — Cécile McLorin Salvant – WINNER

Best Jazz Instrumental Album:

“Diamond Cut” — Tia Fuller
“Live In Europe” — Fred Hersch Trio
“Seymour Reads The Constitution!” — Brad Mehldau Trio
“Still Dreaming” — Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade
“Emanon” — The Wayne Shorter Quartet – WINNER

Best Large Jazz Ensemble Album:

“All About That Basie” — The Count Basie Orchestra Directed By Scotty
Barnhart
“American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom” — John Daversa Big Band Featuring DACA Artists – WINNER
“Presence” — Orrin Evans And The Captain Black Big Band
“All Can Work” — John Hollenbeck Large Ensemble
“Barefoot Dances And Other Visions” — Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band

Best Latin Jazz Album:

“Heart Of Brazil”— Eddie Daniels
“Back To The Sunset”— Dafnis Prieto Big Band – WINNER
“West Side Story Reimagined”— Bobby Sanabria Multiverse Big Band
“Cinque”— Elio Villafranca
“Yo Soy La Tradición” — Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet

Best Gospel Performance/Song:

“You Will Win” — Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, Songwriters
“Won’t He Do It” — Koryn Hawthorne
“Never Alone” — Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, Songwriters – WINNER
“Cycles” Jonathan Mcreynolds Featuring Doe; Jonathan McReynolds, Songwriter
“A Great Work” — Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, Songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:

“Reckless Love” — Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters
“You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters – WINNER
“Joy” — for King & Country; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
“Grace Got You” — MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters
“Known”— Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren
Wells, songwriters

Best Gospel Album:

“One Nation Under God” — Jekalyn Carr
“Hiding Place” — Tori Kelly – WINNER
“Make Room” — Jonathan McReynolds
“The Other Side” — The Walls Group
“A Great Work” — Brian Courtney Wilson

Best Contemporary Christian Music Album:

“Look Up Child” — Lauren Daigle – WINNER
“Hallelujah Here Below” — Elevation Worship
“Living With a Fire” — Jesus Culture
“Surrounded” — Michael W. Smith
“Survivor: Live From Harding Prison” — Zach Williams

Best Roots Gospel Album:

“Unexpected” — Jason Crabb – WINNER
“Clear Skies” — Ernie Haase & Signature Sound
“Favorites: Revisited By Request” — The Isaacs
“Still Standing” — The Martins
“Love Love Love” — Gordon Mote

Best Latin Pop Album:

“Prometo” — Pablo Alboran
“Sincera” — Claudia Brant – WINNER
“Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2” — Natalia Lafourcade
“2:00 AM” — Raquel Sofía
“Vives” — Carlos Vives

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:

“Clairoscura” — Aterciopelados
“Coastcity” — Coastcity
“Encanto Tropical” — Monsieur Periné
“Gourmet” — Orishas
“Aztlán” — Zoé – WINNER

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):

“Primero Soy Mexicana” — Angela Aguilar
“Mitad y Mitad” — Calibre 50
“Totalmente Juan Gabriel Vol. II” — Aida Cuevas
“Cruzando Borders” — Los Texmaniacs
“Leyendas De Mi Pueblo” — Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
“¡México Por Siempre!” — Luis Miguel – WINNER

Best Tropical Latin Album:

“Pa’ Mi Gente” — Charlie Aponte
“Legado” — Formell Y Los Van Van
“Orquesta Akokán” — Orquesta Akokán
“Ponle Actitud” — Felipe Peláez
“Anniversary” — Spanish Harlem Orchestra – WINNER

Best American Roots Performance:

“Kick Rocks” — Sean Ardoin
“Saint James Infirmary Blues” — Jon Batiste
“The Joke” Brandi Carlile – WINNER
“All On My Mind” — Anderson East
“Last Man Standing” — Willie Nelson

Best American Roots Song:

“All The Trouble” — Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack)
“Build a Bridge” — Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)
“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) – WINNER
“Knockin’ On Your Screen Door” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)
“Summer’s End” — Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

Best Americana Album:

“By The Way, I Forgive You” — Brandi Carlile – WINNER
“Things Have Changed” — Bettye LaVette
“The Tree Of Forgiveness” — John Prine
“The Lonely, The Lonesome & The Gone” — Lee Ann Womack
“One Drop Of Truth” — The Wood Brothers

Best Bluegrass Album:

“Portraits in Fiddles” — Mike Barnett
“Sister Sadie II” — Sister Sadie
“Rivers and Roads” — Special Consensus
“The Travelin’ McCourys” — The Travelin’ McCourys – WINNER
“North of Despair” — Wood & Wire

Best Traditional Blues Album:

“Something Smells Funky ‘Round Here” — Elvin Bishop’s Big Fun Trio
“Benton County Relic” — Cedric Burnside
“The Blues Is Alive and Well” — Buddy Guy – WINNER
“No Mercy in This Land” — Ben Harper And Charlie Musselwhite
“Don’t You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues of Blue Lu Barker) — Maria Muldaur

Best Contemporary Blues Album:

“Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito – WINNER
“Here In Babylon” — Teresa James And The Rhythm Tramps
“Cry No More” — Danielle Nicole
“Out of The Blues” — Boz Scaggs
“Victor Wainwright and The Train” — Victor Wainwright And The Train

Best Folk Album:

“Whistle Down the Wind” — Joan Baez
“Black Cowboys” — Dom Flemons
“Rifles & Rosary Beads” — Mary Gauthier
“Weed Garden” — Iron & Wine
“All Ashore” — Punch Brothers – WINNER

Best Regional Roots Music Album:

“Kreole Rock and Soul” — Sean Ardoin
“Spyboy” — Cha Wa
“Aloha From Na Hoa” — Na Hoa
“No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a – WINNER
“Mewasinsational – Cree Round Dance Songs” — Young Spirit

Best Reggae Album:

“As The World Turns” — Black Uhuru
“Reggae Forever” — Etana
“Rebellion Rises” — Ziggy Marley
“A Matter of Time” — Protoje
“44/876” — Sting & Shaggy – WINNER

Best World Music Album:

“Deran” — Bombino
“Fenfo” — Fatoumata Diawara
“Black Times” — Seun Kuti & Egypt 80
“Freedom” — Soweto Gospel Choir – WINNER
“The Lost Songs of World War II” — Yiddish Glory

Best Children’s Album:

“All The Sounds” — Lucy Kalantari & The Jazz Cats – WINNER
“Building Blocks” — Tim Kubart
“Falu’s Bazaar” — Falu
“Giants of Science” — The Pop Ups
“The Nation of Imagine” — Frank & Deane

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):

“Accessory to War (Neil Degrasse Tyson & Avis Lang)” — Courtney B. Vance
“Calypso” — David Sedaris
“Creative Quest” — Questlove
“Faith – A Journey For All” — Jimmy Carter – WINNER
“The Last Black Unicorn” — Tiffany Haddish

Best Comedy Album:

“Annihilation” — Patton Oswalt
“Equanimity & The Bird Revelation” — Dave Chappelle – WINNER
“Noble Ape” — Jim Gaffigan
“Standup For Drummers” — Fred Armisen
“Tamborine” — Chris Rock

Best Musical Theater Album:

“The Band’s Visit” — Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari’el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast) – WINNER
“Carousel” — Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast)
“Jesus Christ Superstar Live in Concert” — Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast)
“My Fair Lady” — Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast)
“Once On This Island” — Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast)

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:

“Call Me By Your Name” — (Various Artists)
“Deadpool 2” — (Various Artists)
“The Greatest Showman” — (Various Artists) – WINNER
“Lady Bird” — (Various Artists)
“Stranger Things” — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media:

“Black Panther” — Ludwig Göransson, composer – WINNER
“Blade Runner 2049” — Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers
“Coco” — Michael Giacchino, composer
“The Shape of Water” — Alexandre Desplat, composer
“Star Wars: The Last Jedi” — John Williams, composer

Best Song Written For Visual Media:

“All The Stars” — Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA)
“Mystery Of Love” — Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens)
“Remember Me” — Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade)
“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) – WINNER
“This Is Me” — Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble)

 

 

L’articolo Grammy 2019: ecco tutti i vincitori proviene da BitchyF.

Grammy 2019: ecco tutti i vincitori ultima modifica: 2019-02-11T12:04:23+01:00 da Redazione Rete 7